AHA!

O Divadle AHA!

Divadlo AHA! je profesionálním divadlem, které se zabývá především tvorbou pro děti a mládež. Od roku 1999, kdy divadlo započalo dlouhodobý projekt Gong dětem – Divadlo pro děti a mládež, uvedl soubor víc jak 40 původních divadelních inscenací rozličných žánrů. Divadlo AHA! má svou stálou scénu v Divadle Gong v Praze 9 – Vysočanech. Soubor se zabývá prezentací titulů české i světové dramatické tvorby, jež jsou součástí školní výuky: estetická a hudební výchova, literatura. Divadlo AHA! spolupracuje především s mladými umělci, povětšinou absolventy uměleckých škol.

 

STRUČNÁ HISTORIE DIVADLA AHA!

1982

Miroslav Pokorný založil DIVADLO AHA!, jehož dramaturgie se zaměřovala na netradiční formy divadla, prezentované autory, kteří byli v té době profesionálními divadelníky opomíjeni nebo z politických důvodů neuváděni: T. Rózewicz (Stará žena vysedává), G. Tabori (Goldbergovské variace), S. I. Witkiewitcz (Vodní slípka), H. Pinter (Narozeniny), B. Vian (Adam, Eva a třetí sex, Blues pro černého kocoura, Budovatelé říše), J. Genet (Služky), S. Mrožek (Mučednictví Petra Oheye, Tango, Tancovačka) a další.Režíroval rovněž netradiční adaptace děl klasických autorů: W. Shakespeare – Sen noci svatojánské, A. P. Čechov – Svůj k svému, nebo hry z vlastní autorské tvorby: Tragédyje masopustu či Šaškárna. Až do roku 1998 vznikly všechny inscenace pod jeho režijním vedením a všechny byly nominovány na Jiráskův Hronov. Některé z nich reprezentovaly české amatérské divadlo na mezinárodních festivalech v zahraničí.

1998

Divadlo AHA! se zprofesionalizovalo. Do souboru se začlenili absolventi uměleckých škol, kteří dnes tvoří základ seskupení.

1999

Zrod projektu GONG DĚTEM – DIVADLO PRO DĚTI A MLÁDEŽ, který se úspěšně rozvíjí díky podpoře hlavního města Prahy a Divadlu Gong MČ Praha 9.

2008

Po transformaci Divadla AHA! z občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost byl zakladateli jmenován Miroslav Pokorný do funkce ředitele obecně prospěšné společnosti Divadlo AHA!

2012

V září 2012 vystřídal ve funkci ředitele Divadla AHA! o.p.s. jeden z členů kmenového souboru, herec, Jakub Stich, divadlo se dále rozvíjí, hostuje zde řada divadelních umělců, ať už režisérů (Herajtová, Lážnovský, Štěpánek, Lesák, Hutařová…), tak výtvarníků, hudebních skladatelů a v neposlední řadě i herců.